THE URBANATURES

MATTHEW MOP / BİSİKLETÇİ

Profesyonel bir bisikletçi olan Matteo Zazzera; dağ bisikletiyle yaşadığı kötü bir kazadan sonra bisiklet kariyerine veda etti. Bir süre yol temizlikçisi ve mobilya restaratörlü gibi işler yapan Zazzera, bisiklet tutkusuna yenik düştü ve 2009 yılında arkadaşlarıyla beraber İtalya’nın ilk sabit vitesli bisiklet mağazalarından Iride Modena’yı açtı. Şu anda Çin’de ikinci mağazasını açmak üzere. Ayrıca kurduğu yarış ekibi Criterium takım yarışmasında dünya şampiyonu.

CRISTIANA FAVRETTO VE ANTONIO GIRARDI/ EKO-MİMARLAR

Antonio ile Cristiana evli ve bir çocuk sahibi bir çift On yıla yakın bir süredir devam ettirdikleri; Studiomobile ile binaların, nesnelerin; su, bitki ve diğer doğa elementleriyle etkileşim içerisinde olmaları amacıyla planlandıkları mimari işlere kendilerini adadılar. En son projeleri Jellyfish Barge, nehirleri ve deniz suyunu filtreleyen yüzen bir sera. Bu seranın gelecekte, New York’tan Ortadoğu’ya kadar birçok toplumun kurtuluşu olabileceğini düşünüyorlar.

VALERIA MARGHERITA MOSCA/ DOĞAL YİYECEK TOPLAYICISI (AVCI-TOPLAYICI)

Büyükannesinin sürekli Valtelina ormanlarına Ebegümeci toplamaya götürdüğü Valeria Margherita, büyüdüğünde çeşitli yosunlar, kökler ve bitkiler toplamaya ve bunlarla mutfakta denemeler yapmayı bırakmadı. Avrupa’nın en iyi restoranlarında uzun yıllar boyunca çalışan Valeria, 2013 yılında yabani gıdanın toplanması, saklanması ve mutfakta kullanılması için Valeria Wood-ing adlı bir araştırma laboratuvarı kurdu. Keşiflerini sürdüren Valeria’nın en sevdiği yemek “ladin’li risotto”.

ANTONELLA PENSENTI / KARGO ANNE

İki çocuk annesi Antonella Pesenti, çocuklarının doğumuna kadar sürekli bisiklet kullanıyordu. Çocuklardan sonra bisiklete veda etmek zorunda kaldığını düşünürken; Kopenhag’ta yaptığı bir gezi onu bu fikrinden döndürdü. Bu geziden sonra, eve döndüğünde, Danimarka tipi bir kargo bisiklet satın aldı. Bu bisiklet ona çocuklarını evden okula ve okuldan parka şarkı söyleyerek götürme imkanı veriyordu. Daha sonra buradan yola çıkarak, ilk  İtalyan kargo bisikleti markası olan Frida Bike’yi kurdu. Milano’da Via Piero della Francesca adresinde bulunan atölyesinde, müşterilerinin taleplerine göre sıfırdan bisiklet tasarlıyor.

LORENZO FABBRI/ KENTSEL TASARIMCI

Dünyaca ünlü yazarlardan esinlenen Lorenzo Fabbri; 2009 yılında duvarlardan ve sokaklardan kiri temizleyip, baskılı logolar ve mesajlar bırakmak için kentin çevresinde grafiti yapmaya başladı. Birkaç cezadan ve bir dizi başarılı kampanyadan sonra Lorenzo , sıradışı bir pazarlama ajansı olan Jungle’yı kurdu. Bu ajans, şehrin içerisindeki kentsel hareketleri/akımları takip ediyor ve bu akımları özgün, eğlenceli ve tutarlı mesajlarla etkilemeye çalışıyor.

GIACOMO SALIZZONI/ KENTSEL ÇİFTÇİ

Giacomo Salizzoni; Floransa’nın merkezinde bulunan, terk edilmiş bir alan olan Borgo Pinti’yi keşfetti ve bu alanı bitkilerle doldurdu. Orti Dipinti adını alan bugün eğitimsel bir kamu behçesive bu bahçeye bir kaç domates karşılığında herkes el atabiliyorBu bahçede; başkalarının fikirleriyle karşılaşılan, yeniliği tetikleyen Floransa’nın rönesans atölyelerindeki gibi bitkiler yetiştiriliyor, öğrenim ve deneyim kazanılıyor.